czwartek, 28 maja 2015

Tito VilanovaWitam na moim blogu. Ostatnio był post z dziedziny muzyki, tak więc dzisiaj będzie informacja o sporcie. Mowa tu o byłym trenerze hiszpańskiego klubu FC Barcelony- Tito Vilanovie. Dziś kilka ciekawostek z jego życia i kariery.


Tito Vilanowa, a właściwie Francesc Vilanova i Bayo. Urodził się 17 września 1968r, a zmarł 25 kwietnia 2014r. Jako zawodnik grał na pozycji pomocnika. W swojej karierze seniorskiej grał aż w osiem klubach. Najdłużej czasu (trzy sezony) grał w hiszpańskim klubie Celta de Vigo występując w zaledwie dwudziestu sześciu spotkaniach strzelając jedną bramkę. Najwięcej meczów zagrał w barwach hiszpańskiego zespołu UE Figueres (siedemdziesiąt dwa mecze) strzlając sześć bramek. Po zakończeniu kariery zajął się pracą szkoleniową, zostając asystentem Pepa Guardioli w Barcelonie (2008-2012). Należał do sztabu szkoleniowego drużyny, która sięgnęła w sumie po 14 różnych tytułów. W 2012r. Vilanova został mianowany pierwszym szkoleniowcem Barcelony. W lipcu 2013r. (tuż przed towarzyskim spotkaniem z Lechią Gdańsk) z problemów zdrowotnych zrezygnował z pełnionej funkcji. Dziesięć miesięcy później zmarł na raka. Z Barceloną zdobył Mistrzostwo Hiszpanii (2012/13), a indywidualnie Trofeum Miguela Munoza (2012/13). W życiu prywatnym ma żonę i dwójkę dzieci. Po jego śmierci kataloński klub poinformował, że główne boisko w klubowym ośrodku treningowym będzie nosić imię na jego cześć. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Barcelonie.
Jako zawodnik, a później trener wygrał wiele. Nie udało mu się tylko wygrać z rakiem ślinianki przyusznej, z którym walczył przez dwa lata. Wszyscy kibice- nie tylko FC Barcelony powinni zapamiętać go, jako człowieka, który nigdy się nie poddał. Jako człowieka, który mimo choroby robił to, co kocha. Trenera, który nawet w zaawansowanej chorobie nie zapomniał o swojej drużynie. O tym, co kocha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz